OFERTA
Dialektyczna terapia behawioralna (DBT)
Rzetelna diagnoza to podstawa skutecznego leczenia.

Głównym założeniem DBT jest zaakceptowanie jednostki takiej, jaka jest, jednocześnie dążąc do zmiany niezdrowych wzorców zachowań.

"D" oznacza dialektykę.
Łączy strategię akceptacji pacjenta takim, jakim jest i strategię zmiany jego zachowania. Możemy zaobserwować, że zbyt duże skupienie na zmianie powoduje, że klienci czują się niezrozumiani, a ich cierpienie jest unieważniane. Praca z osobami o wysokiej wrażliwości emocjonalnej wymaga uważnego zwrócenia uwagi na równowagę między akceptacją a zmianą.

„B” oznacza „behawioralny”
Zmiana myślenia i zachowania jest jednym z celów oddziaływań i łączy się ściśle z nauką nowych umiejętności, które pomogą pacjentom zredukować destrukcyjne nawyki, które utrzymują ich w stanie cierpienia. Terapia jest nakierowana na zachowania wg określonej hierarchii ważności, skupiając się na tych zachowaniach, które w najwyższym stopniu zagrażają życiu i obniżają jego jakość.

"T" czyli terapia oparta na dowodach.
Terapia DBT jako terapia dedykowana BPD była przedmiotem największej ilości badań naukowych. Przeprowadzono i opublikowano ponad 20 badań naukowych, które spełniają tzw. złoty standard badań (randomizowane kontrolowane badania kliniczne). Wykazano, iż DBT redukuje samookaleczenia, skrajne emocje, ilość dni hospitalizacji, jak też zwiększa społeczne przystosowanie. (Linehan i in., „Archives of General Psychiatry”, 1993)
TERAPIA DBT SKŁADA SIE Z CZTERECH KOMPONENTÓW, W TYM:
Indywidualna terapia
podczas sesji indywidualnych terapeuta i pacjent wspólnie pracują nad rozwiązywaniem konkretnych problemów, rozwijaniem umiejętności radzenia sobie z emocjami i rozwiązywaniem trudności życiowych.
Grupowy trening umiejętności DBT
w ramach spotkań pacjenci uczą się umiejętności takich jak: umiejętności interpersonalne, umiejętności związane z regulacją emocji, umiejętności związane z tolerancją dolegliwości psychicznych, umiejętności uważności na doświadczanie rzeczywistości wewnętrznej i zewnętrznej.
Coaching telefoniczny
pacjenci mają możliwość skonsultowania się z terapeutą w trudnych sytuacjach między sesjami terapeutycznymi.
Zespół konsultacyjny DBT dla terapeutów
regularne konsultacje zespołowe są niezbędne, aby pomóc terapeutom monitorować ich skuteczność w leczeniu pacjentów, rozwijać i podnosić swoje umiejętności oraz podtrzymywać motywację do pracy z klientami wysokiego ryzyka, trudnymi do leczenia.
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia afektywne dwubiegunowe (ChAD),
- ADHD,
- zaburzenia odżywiania,
- uzależnienia,
- a także w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi i relacyjnymi.
”B” oznacza ”behawioralny”.
Psychoterapia rodzin
- Problemy w komunikacji - często w rodzinach występują trudności z komunikacją, co może prowadzić do konfliktów, nieporozumień i napięć. Podczas terapii członkowie rodziny mogą nauczyć się skutecznie wyrażać swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania, co może pomóc zniwelować napięcia i poprawić jakość relacji.
- Kłopoty wychowawcze - rodzice często mają trudności w radzeniu sobie z zachowaniami dzieci, co prowadzi do napięć i konfliktów. Terapia rodzinna pozwala na zdobycie narzędzi i umiejętności, które pomagają w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi, wzmocnieniu więzi między dziećmi i rodzicami oraz poprawie atmosfery w domu.
- Rozwody i separacje - rozstanie jest trudnym doświadczeniem dla całej rodziny, szczególnie dla dzieci i nastolatków. Pomoc terapeuty może okazać się potrzebne w przechodzeniu przez ten trudny okres, nauczeniu się jak skutecznie porozumiewać się ze sobą i radzić sobie z emocjami.
- Problemy emocjonalne -
- Trudności związane z chorobą członka rodziny